Ana Sayfa » Faydalı Bilgiler » Kolay Yemek Yapmanızı Sağlayacak Pratik Bilgiler

Kolay Yemek Yapmanızı Sağlayacak Pratik Bilgiler

Mutfak işleri zaman zaman karmaşık bir hal alabiliyor. Günümüzün çok uzun bir bölümünü mutfak işleri ile uğraşırken geçirebiliyoruz. Yemek yapmak kimi zaman bir zevk kimi zaman ise bir eziyet anlamına gelebiliyor. Bu yazımızda sizlere mutfakta yemek yaparken dikkat etmeniz gereken püf noktalarını, pratik bilgileri aktarmaya çalışacağız.

Sponsorlu Bağlantılar
 

 1. Patlıcan kızartması kimi zaman çok yağlı olabilir. Bunu engellemek için kızartmaya başlamadan yarım saat önce patlıcanları doğrayarak tuzlu su içerisinde bekletebilirsiniz. Böylelikle patlıcanların daha az yağ çekmesini sağlayabilirsiniz.
 2. Kek yapımı sırasında kekimiz her zaman istediğimiz kadar kabarmayabiliyor. Yumurtalarınızın oda sıcaklığında olması bu sorunu çözmenize yardımcı olacaktır.
 3. Turşu yapımı oldukça zor bir iştir. Lezzet katmak için turşu kurarken içerisine şeker ilave edebilirsiniz. Ayrıca erkenden yumuşamasını istiyorsanız, sofra tuzu yerine kaya tuzu tercih etmeniz işinize gelecektir.
 4. Hepimiz keki kalıbından çıkarırken dağılmasına neden olmuşuzdur. Bunu engellemek için kekinizi oda sıcaklığına gelinceye kadar beklettikten sonra kalıbından çıkarın.
 5. Eğer kendi mayonezinizi kendiniz hazırlamayı tercih ediyorsanız, yapım sırasında hep aynı yöne doğru çalkalamak tutmasını kolaylaştıracaktır.
 6. Yemeğe gereğinden fazla tuz attığınızı düşünüyorsanız, tencerenize birkaç dilim çiğ patates doğramanız faydalı olacaktır. Böylelikle patates dilimleri fazla tuzu emerek yemeğinizi servise uygun hale getirecektir.
 7. Domatesinizi dikkatli ve düzgün soymak istiyorsanız önce bir kaynar suyun içerisine atın, ardından bıçağın keskin tarafı ile kabuğuna bir çizik atın ve bıçağın keskin olmayan yüzeyini domatesin üzerinde gezdirerek soyun.
 8. Soğan soyarken gözü yaşarmayan insan yoktur. Bunu engellemek için soğanlarınızı buzdolabınızda muhafaza etmeniz ve doğrarken bir kap suyun içerisinde doğramanız işe yarayacaktır.
 9. Çatlamış bir yumurtayı dağılmadan kaynatmak istiyorsanız, haşlama suyunun içerisine bir yemek kaşığı kadar sirke ekleyebilirsiniz.
 10. Soğan kavururken çoğu insan soğanların pembeleştiğini görmek ister. Bunu sağlamak için bir miktar tuz ilave etmeniz işe yarayacaktır.
 11. Kızartma sırasında çevreye sıçrayan yağ damlacıkları hem mutfaktaki iş yükünü artırır hem de vaktinizden çalar. Bunu engellemek için ise bir miktar tuz ilave etmek faydalı olacaktır.
 12. Haşlanmış mısırın kimi zaman sert olduğundan yakınırız. Bu genellikle pişirme işlemi sırasında tuz atılmasından kaynaklanır. Bu yüzden mısırınızı piştikten sonra tuzlamalısınız.
 13. Kuru kahvenizin tazeliğini korumak istiyorsanız, cam ya da metal malzemeli bir kavanozda saklamanız ve içerisine bir küp şeker atmanız yeterli olacaktır.
 14. Karnabahar pişirmek kokusu nedeniyle oldukça zor olabilmektedir. Bunu engellemek istiyorsanız, bir miktar süt ilave etmeniz işe yarayabilir.
 15. Böreğinizin daha lezzetli olmasını istiyorsanız, döşeme işlemi bittikten sonra 1 saat kadar buzdolabında bekletmeniz gerekiyor.
 16. Pişirdiğiniz etin daha yumuşak olması hem lezzet açısından hem de estetik açıdan daha güzel olacaktır. Bunu sağlamak istiyorsanız pişireceğiniz eti bir gece önceden zeytin yağı ve süt ile marine edebilirsiniz.
 17. 1-2 damla kadar limon suyu pilavınızın daha beyaz bir görünüme sahip olmasını sağlayacaktır.
 18. Reçelinizin küflenmesini önlemek istiyorsanız, içerisine küçük bir miktar tereyağı atabilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar

İlgini Çekebilir

Yer Elmasının Faydaları Nelerdir?

Yer elması, papatyagiller familyasından bir bitkidir. Köksapları yumru şeklinde olan bu bitkinin, yumru kısımları yemek, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir