Ana Sayfa » Faydalı Bilgiler » Tiroid Yetmezliğine İyi Gelen Yiyecekler

Tiroid Yetmezliğine İyi Gelen Yiyecekler

Tiroid yetmezliği, tiroid hormonunun yeterli miktarda üretilmediğinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Metabolizmanın yavaşlamasına neden olan rahatsızlık, halsizlik, yorgunluk, kilo alma, solgun ve pürüzlü cilt, adet düzensizliği, soğuğa karşı hassasiyet, kabızlık, yüksek kolesterol, saç dökülmesi, depresyon, sinirlilik… gibi belirtilerle kendini hissettirir. Tiroid yetmezliği olanların sağlıklı bir diyet programı uygulaması gerekir. Kilo almayı engellemek için düşük kalorili ancak vitamin ve mineral açısından zengin gıdaların tüketilmesi gerekir. Tiroid yetmezliği olanların meyve, sebze ve tahıl tüketimine dikkat etmesi gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar
 

Tiroid Yetmezliği Olanlar Ne Yemeli?

Tiroid yetmezliğinde ortaya çıkan halsizlik, yorgunluk gibi belirtilerin azalması için hastaların B grubu vitaminler yönünden zengin gıdaları tüketmesi önemlidir. Özellikle B12 vitamini enerji ihtiyacını karşılamak açısından son derece önemlidir. B12 içeren midye, sakadat, et, yumurta, süt, tahıllar tiroid yetmezliğine karşı diyet listesinde mutlaka olması gereken gıdalardır. B9 vitamini de tiroid yetmezliği ile ortaya çıkan sorunların giderilmesine yardımcı olur. Baklagiller, avokado, portakal, kuşkonmaz, ıspanak, karnabaharda B9 vitamini bulunur. Sütte de B9 vitamini az miktarda bulunur.

Omega-3 yağ asitleri tüm organların sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirmesine yardımcı olur. Tiroid yetmezliğine karşı da yeterli miktarda omega-3 alınması gerekir. Omega-3 en fazla balıkta bulunur. Somon, ton, uskumru, morina ve orkinos omega-3 yönünden zengin yağlı balıklardır. Fındıkta da az da olsa omega-3 bulunur. Pıhtı önleyici ilaç kullananlar omega-3 alımını doktor kontrolünde artırmalıdır.

Tiroid yetmezliği olanların bazı gıdaları tüketirken dikkatli olmaları gerekir. Lahana, Brüksel lahanası, soya ve türevleri goitrogen maddesi içerir. Goitrogen içeren gıdalar tiroidi olumsuz etkiler. Bu nedenle tiroid rahatsızlığı olanların bu gıdalardan uzak durması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

İlgini Çekebilir

Karbonatın Faydaları Nelerdir?

Karbonat, asidin bazlarla birleşmesi ile oluşan bir tuzdur. Mutfakta daha ziyade hamur işlerinde kabartma tozu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir